Wstęp
Pomysł na autonomiczny pojazd pojawił się u nas wiele lat temu. Ale wraz ze wzrostem popularności osobistych środków transportu sama idea zaczęła na nabierać większego sensu. W momencie kiedy hulajnogi elektryczne stały się pełnoprawnym używanym na codzień środkiem transportu, idea wykorzastani nieużywanych linii kolejowych do uzupełnienia potrzeb komunikacyjnych społeczności jest jak najbardziej na miejscu.

Założenia
Szynowy – Omawiając autonomiczne pojazdy szynowe musimy założyć, że będą się one poruszały na odcinkach odciętych od sieci kolejowej i nie używanych nawet okazjonalnie przez żadne inne pojazdy szynowe. Maksymalna prędkość pojazdu nie powinna przekraczać 25 km/h
Ultra Lekki – aby taki pojazd szynowy mógł być ekwiwalentem osobistego środka transportu, musi być ultra lekki. Ciężka hulajnoga elektryczna waży 30kg i jest w stanie przenosić dwie osoby, riksza rowerowa dla czterech osób (kierowca + 3 pasażerów) waży 10 kg. Można więc założyć że nasz pojazd nie powinien ważyć więcej niż 15-20kg na osobę , czyli makszymalnie ok. 100kg
Dla społeczności – pojazd ma zapewniać możliwość darmowego albo taniego przejazdu dla wszystkich, ale z położeniem nacisku na grupy wyłączone komunikacyjnie jak osoby starsze mniej sprawne ruchowo bądź młodzież.
Autonomiczny – jest to najtrudniejsze założenie zakładamy że nasz pojazd będzie się poruszał autonomicznie zarówno z pasażerami, jak i bez pasażerów dojeżdżając na żądanie. Oprogramowanie sterujące do wolnobieżnego autonomicznego pojazdu szynowego jest mniej o rząd wielkości mniej wymagające niż dla pojazdu drogowego, ale dalej jest rzeczą nie trywialną.
Konstrukcja:
Punktem wyjścia do konstrukcji pojazdu są projekty poziomych rowerów szynowych używanych przez stowarzyszenie RailBike.gr
Główne cechy pojazdów:
- Kółka kolejowe z tworzywa o umiarkowanej średnicy (20-30cm)
- Kółka napędowe gumowe, pompowane – zapewniają lepszą przyczepność i możliwości hamowania
- Podwozie spawane z aluminium, amortyzacja opcjonalna.
- Napęd elektryczny poprzez niezależne silniki dla każdego z kół napendowych (2-4 koła)
- Zadaszenie opcjonalne w bardzo lekkiej konstrukcji (drewno, pleksi)
Uzyskiwane rezultaty:
- Ze względu na nisko położony środek ciężkości pojazd jest bardzo stabilny
- Gumowe koła zapewniają dobre przyspieszenie i hamowanie
- Ze względu na nisko opory toczenia pojazd jest energooszczędny

Case study:
Krzewie-Krośniewice – Długość trasy 5km, czas przejazdu pojazdem szynowym 15min, początek trasy jest stacją kolejową leżącą na trasie Warszawa – Berlin, koniec to centrum miasta z 4 tys. mieszkańców. Pojazd dostępny w momencie przyjazdu pociągu umożliwiał by szybki i łatwy przejazd do centrum miasta.
Inne metody transportu: pieszo (40 min.), taksówka
Transport bezpośredni niedostępny. Po drodze istnieją dodatkowe miejsca potencjalnej obsługi podróżnych – Radzieje, Sztynort. Na trasie istnieją też atrakcje turystyczne jak Bunkry w Gierłoży, w Mamerkach oraz kanał mazurski.